PRZED ZABIEGIEM:
- należy zdjąć biżuterię,
- usunąć makijaż, twarz umyć wodą , osuszyć, nie używać kremów,
- do komory należy wejść w bawełnianej bieliźnie (koszulka, spodenki),
- do komory nie wnosimy telefonów, tabletów i innych sprzętów elektronicznych.
ZABIEG 90 min.
W trakcie całego zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej. Do twarzy przykłada maskę, przez którą podawany jest tlen. Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane do wartości pomiędzy 1,3 ATA – 1,8 ATA.
W początkowej fazie podwyższania ciśnienia trwa to ok.12 min. może być odczuwalny lekki dyskomfort związany z zatykaniem się uszu. (podobny do tego, jakie towarzyszy nam podczas lotu samolotem przy starcie i lądowaniu). Należy wtedy przełykać częściej ślinę, bądź też zacisnąć palcami nos i dmuchać silnie powietrze nie otwierając jednocześnie ust . Inną metodą jest częste ziewanie.
Po osiągnięciu pożądanej wysokości ciśnienia przez 60 min jest ono utrzymywane na tym samym poziomie, dlatego pacjent może relaksować się np. podczas drzemki. W trakcie zabiegu pacjent oddycha czystym tlenem, podawanym również pod zwiększonym ciśnieniem. Obniżanie ciśnienia trwa ok. 12 min. Zostaje ono zrównane z ciśnieniem atmosferycznym.
Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z pracownikiem obsługującym komorę tlenową, mogą się porozumiewać.
PO ZABIEGU
Większość pacjentów po wykonanym zabiegu czuje się wypoczęta, zrelaksowana, ma więcej energii i chęci do działania. Istnieje jednak grupa osób, która po zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej może odczuwać pewnego rodzaju przeciążenie organizmu, dlatego wskazane jest, aby w takiej sytuacji stworzyć sobie warunki do tego, by móc odpocząć.
Po zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej wewnątrz naszego organizmu, zachodzi wiele procesów, które są dla nas nieodczuwalne, jednak ich efekty bywają zdumiewające. Dzieje się tak, ponieważ połączone działanie zwiększonego ciśnienia i zwiększonego stężenia tlenu, którym oddycha pacjent podczas zabiegu sprawia, że gaz ten z łatwością przedostaje się do płynów ustrojowych : krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego. Zwiększa to szansę na regenerację komórek, które od lat niedomagały z wielu przyczyn takich jak stres , choroba, toksyny, czy niedokrwienie.
Badania wykazują że organizm otrzymuje najwięcej korzyści z terapii powyżej 10 zabiegów. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt należy systematycznie, najlepiej codziennie odbyć jeden zabieg w komorze hiperbarycznej z serii liczącej ich co najmniej 10. Serie mogą liczyć do 60 zabiegów po której sugeruje się 3-miesięczną przerwę, a następnie można powrócić do zabiegów.